Vishay/BCcomponents BFC237528202
BFC237528202 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237528202
Brief Description
CAP FILM 2NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237528202.pdf
Availability of BFC237528202
QUANTITY
BFC237528202 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237528202
Internal Part NumberEIS-BFC237528202
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237528202
Related LinksBFC237, BFC237528202 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237528202 Details Description
Related parts for BFC237528202
CONN HEADER .100 SINGL STR 1POS datasheet.pdf
BUSHING SPLIT 0.265" NYLON BLACK datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC TXRX RS232 5V 24-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.74K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
VARISTOR 940V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 290MA 2.3 OHM TH datasheet.pdf
MIKROMEDIA CONNECT SHIELD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf