Vishay/BCcomponents BFC237530333
BFC237530333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237530333
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237530333.pdf
Availability of BFC237530333
QUANTITY
BFC237530333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237530333
Internal Part NumberEIS-BFC237530333
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package400
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.453" W (30.00mm x 11.50mm)
Height - Seated (Max)0.965" (24.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237530333
Related LinksBFC237, BFC237530333 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237530333 Details Description
Related parts for BFC237530333
CONN FFC TOP 29POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC LIION CHRGR USB/AC-IN 10DFN datasheet.pdf
HDBNC MATING TOOL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 63V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
FIXED IND 6.8MH 23MA 90 OHM SMD datasheet.pdf