Vishay/BCcomponents BFC237531392
BFC237531392 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237531392
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3.9NF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237531392.pdf
Availability of BFC237531392
QUANTITY
BFC237531392 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237531392
Internal Part NumberEIS-BFC237531392
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.354" W (18.50mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237531392
Related LinksBFC237, BFC237531392 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237531392 Details Description
Related parts for BFC237531392
FILTER LINE 2A FASTONS datasheet.pdf
IDE4K 1.8" FLASH DISK 640MB datasheet.pdf
IC 14ST BINARY RIPPLE 16-TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 39PF 500V 1111 datasheet.pdf
RES 700 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 28 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 86UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
RES 340K OHM 0.4W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
TV 19C 19#12 SKT J/N RECP datasheet.pdf
6800UF 6,3V 16X25MM 105C 4000H datasheet.pdf