Vishay/BCcomponents BFC237531681
BFC237531681 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237531681
Brief Description
CAP FILM 680PF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237531681.pdf
Availability of BFC237531681
QUANTITY
BFC237531681 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237531681
Internal Part NumberEIS-BFC237531681
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance680pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237531681
Related LinksBFC237, BFC237531681 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237531681 Details Description
Related parts for BFC237531681
SWITCH MINI 6A SPDT HINGE.250"QC datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES 3.9 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN CONTACT 22AWG 30 GOLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 50W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 270 OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
BERGSTIK STR datasheet.pdf
CELLULAR ROUTING GATEWAY WR44 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X15MM 05VDC datasheet.pdf