Vishay/BCcomponents BFC237532272
BFC237532272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237532272
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237532272.pdf
Availability of BFC237532272
QUANTITY
BFC237532272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237532272
Internal Part NumberEIS-BFC237532272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237532272
Related LinksBFC237, BFC237532272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237532272 Details Description
Related parts for BFC237532272
RES 68 OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FOOT GROUND SOLE LARGE 2 MEG datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 1% 1/5W 0603 datasheet.pdf
POT 250K OHM 2W CERMET LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 8A datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RES SMD 140 OHM 1% 1.5W 1218 datasheet.pdf