Vishay/BCcomponents BFC237532272
BFC237532272 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237532272
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.7NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237532272.pdf
Availability of BFC237532272
QUANTITY
BFC237532272 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237532272
Internal Part NumberEIS-BFC237532272
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.295" W (18.50mm x 7.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237532272
Related LinksBFC237, BFC237532272 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237532272 Details Description
Related parts for BFC237532272
BIT TRI-WING SZ3 0.98" datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPST 25A 24V datasheet.pdf
Connector Receptacle 2 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 180 OHM 5% 800W datasheet.pdf
CAP CER 8.8PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
RES SMD 1.49KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 9POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT SEALING CAP SIZE 10 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 3MM RND .313" datasheet.pdf