Amphenol Aerospace Operations MS3472A16-26P
MS3472A16-26P picture photo
Mfg. Part Number
MS3472A16-26P
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT PINS
Datasheet Download
MS3472A16-26P.pdf
Availability of MS3472A16-26P
QUANTITY
MS3472A16-26P Order Process
Ship out your order
Specifications of MS3472A16-26P
Internal Part NumberEIS-MS3472A16-26P
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-26482 Series II
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions26
Shell Size - Insert16-26
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Anodized Black Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS3472A16-26P
Related LinksMS3472, MS3472A16-26P Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS3472A16-26P Details Description
Related parts for MS3472A16-26P
RES CHAS MNT 1K OHM 5% 90W datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX DL 2-4L 16TSSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
KEA POWER ENTRY MODUL 10A datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 26POS PIN datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 16 POS REV SMD datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
RELAY TIME DELAY datasheet.pdf
CAP POLY 560UF 20% 2.5V SMD datasheet.pdf
FERRITE CHIP 80 OHM 1806 datasheet.pdf