Vishay/BCcomponents BFC237532821
BFC237532821 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237532821
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 820PF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237532821.pdf
Availability of BFC237532821
QUANTITY
BFC237532821 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237532821
Internal Part NumberEIS-BFC237532821
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance820pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237532821
Related LinksBFC237, BFC237532821 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237532821 Details Description
Related parts for BFC237532821
RES SMD 2.15K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES MO 2W 0.59 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
VERT CARD CONN DUAL 0.100" datasheet.pdf
CONN MOD JACK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf