Rohm Semiconductor MCR01MZPF1800
MCR01MZPF1800 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF1800
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF1800.pdf
Availability of MCR01MZPF1800
QUANTITY
MCR01MZPF1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF1800
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF1800
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF1800
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF1800 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF1800 Details Description
Related parts for MCR01MZPF1800
IC LVDS DIFF LINE RCVR HS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 180PF 2KV NP0 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 68UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 12NS 44TSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 3POS datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 49.9 OHM 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 183A D2PAK datasheet.pdf
NX 1PT INC ENC 5V PNP datasheet.pdf
MDF51 HDR 2POS T/H datasheet.pdf