Vishay/BCcomponents BFC237534243
BFC237534243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237534243
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 24NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237534243.pdf
Availability of BFC237534243
QUANTITY
BFC237534243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237534243
Internal Part NumberEIS-BFC237534243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.394" W (30.00mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.906" (23.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237534243
Related LinksBFC237, BFC237534243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237534243 Details Description
Related parts for BFC237534243
IC REG LDO ADJ 0.8A 2-UTHINPAK datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.02K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN IDC SOCKET 40POS 2MM GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT LC-LC 4-PLEX datasheet.pdf
CAP CER 39PF 16V NP0 0402 datasheet.pdf
RND SPACER 0.091" NYLON 16.76MM datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 1% 1/2W 2010 datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 1W MELF datasheet.pdf