Amphenol Aerospace Operations D38999/20FJ29PNLC
D38999/20FJ29PNLC picture photo
Mfg. Part Number
D38999/20FJ29PNLC
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 29POS WALL MT PINS
Datasheet Download
D38999/20FJ29PNLC.pdf
Availability of D38999/20FJ29PNLC
QUANTITY
D38999/20FJ29PNLC Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/20FJ29PNLC
Internal Part NumberEIS-D38999/20FJ29PNLC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions29
Shell Size - Insert25-29
Shell Size, MILJ
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated, Electroless
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
FeaturesShielded
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/20FJ29PNLC
Related LinksD38999/2, D38999/20FJ29PNLC Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/20FJ29PNLC Details Description
Related parts for D38999/20FJ29PNLC
CAP TANT 2.2UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.2KV 400A DO200AA datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 8P8C SHIELDED datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 56VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 28.7 OHM 1% 30W datasheet.pdf
IC OSC VCXO 425MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC ESD/EMI PROT DIODES datasheet.pdf
CAP CER 1.4PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS datasheet.pdf
CONN PLUG MALE 4POS SILVER SLDR datasheet.pdf