Vishay/BCcomponents BFC237534622
BFC237534622 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237534622
Brief Description
CAP FILM 6.2NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237534622.pdf
Availability of BFC237534622
QUANTITY
BFC237534622 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237534622
Internal Part NumberEIS-BFC237534622
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance6200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.256" W (26.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237534622
Related LinksBFC237, BFC237534622 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237534622 Details Description
Related parts for BFC237534622
IC DELAY LINE 40NS 14DIP datasheet.pdf
CAP TANT 0.33UF 50V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 12POS.100 SGL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 70POS datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
RES 499 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC P600 datasheet.pdf
LSF-SMT 7.62/05/180 1.5 BK datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM L-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
TV 29C 29#16 SKT PLUG datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL MNT 2MM RND 3MM datasheet.pdf