Bourns Inc. CR0603-FX-3830ELF
CR0603-FX-3830ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR0603-FX-3830ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 383 OHM 1% 1/10W 0603
Datasheet Download
CR0603-FX-3830ELF.pdf
Availability of CR0603-FX-3830ELF
QUANTITY
CR0603-FX-3830ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR0603-FX-3830ELF
Internal Part NumberEIS-CR0603-FX-3830ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR0603-LF Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR0603
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR0603-FX-3830ELF
Related LinksCR0603-F, CR0603-FX-3830ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR0603-FX-3830ELF Details Description
Related parts for CR0603-FX-3830ELF
HOOK-UP STRND 24AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 50MHZ T/R datasheet.pdf
RES SMD 46.4 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP MICA 47PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CONN HOOD SIDE ENTRY SZB16 PG29 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 16 OHM 1206 datasheet.pdf
IC WAVEFORM GEN PROG 10LFCSP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 41POS SKT datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 5W datasheet.pdf