Omron Automation & Safety R88M-K20030S
R88M-K20030S picture photo
Mfg. Part Number
R88M-K20030S
Brief Description
MOTOR SERVO AC ABS 200W 120V
Datasheet Download
R88M-K20030S.pdf
Availability of R88M-K20030S
QUANTITY
R88M-K20030S Order Process
Ship out your order
Specifications of R88M-K20030S
Internal Part NumberEIS-R88M-K20030S
TypeServo AC
Voltage - Rated120VAC
RPM3000 RPM
Diameter - Body2.36" (60.00mm)
Diameter - Shaft0.457" (11.60mm)
Length - Shaft and Bearing1.18" (30.00mm)
Mounting Hole Spacing2.76" (70.00mm)
FeaturesAbsolute Encoder
Termination StyleConnector
Torque - Running (oz-in / mNm)90.6 / 640
Voltage Range-
Power (Watts)200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R88M-K20030S
Related LinksR88M-K, R88M-K20030S Datasheet, Omron Automation & Safety Distributor
R88M-K20030S Details Description
Related parts for R88M-K20030S
TERM BLOCK PCB 5.08MM 16POS OR datasheet.pdf
FIXED IND 330NH 1.28A 120 MOHM datasheet.pdf
IC DETECTOR VOLT 4-UCSP datasheet.pdf
FILTER HI-END 3-PH NEUTRAL 64A datasheet.pdf
FLANGE/LEAF SPRING-RD. datasheet.pdf
CBL STR MALE-R/A FEMALE 12POS 3' datasheet.pdf
CABLE 7POS .100 JUMPER 9 INCH datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE SKT datasheet.pdf