Cornell Dubilier Electronics HVMLS331M250EA0A
HVMLS331M250EA0A picture photo
Mfg. Part Number
HVMLS331M250EA0A
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 250V FLATPACK
Datasheet Download
HVMLS331M250EA0A.pdf
Availability of HVMLS331M250EA0A
QUANTITY
HVMLS331M250EA0A Order Process
Ship out your order
Specifications of HVMLS331M250EA0A
Internal Part NumberEIS-HVMLS331M250EA0A
PackagingBulk
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating250V
ESR (Equivalent Series Resistance)399 mOhm
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing1.000" (25.40mm)
Size / Dimension2.000" L x 1.750" W (50.80mm x 44.45mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseFlatPack, Tabbed
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)HVMLS331M250EA0A
Related LinksHVMLS331, HVMLS331M250EA0A Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
HVMLS331M250EA0A Details Description
Related parts for HVMLS331M250EA0A
RES SMD 5.9K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR MAG SPST 13-19AT WIRES datasheet.pdf
IC SUPPLY MON W/RESET 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 100V X7S 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CGRID SL CRP HSG SR NP 2POS datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS WALL MNT W/PIN datasheet.pdf
RES 10.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL GAGE MS90414-1 FOR 11707-1 datasheet.pdf
HEATSINK BRASS PUSH PIN 10MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 410MW SOD123 datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 15.24MM datasheet.pdf