Vishay/BCcomponents BFC237535103
BFC237535103 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237535103
Brief Description
CAP FILM 10NF 3.5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237535103.pdf
Availability of BFC237535103
QUANTITY
BFC237535103 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237535103
Internal Part NumberEIS-BFC237535103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance1000pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.315" W (26.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237535103
Related LinksBFC237, BFC237535103 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237535103 Details Description
Related parts for BFC237535103
FIXED IND 680UH 370MA 1.15 OHM datasheet.pdf
RES SMD 43 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 453 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 8A 220V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL MARKER WT6 datasheet.pdf
FO CAB.ASSY-1M,2X2XSC SIM,MM62,5 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS SQ FLNG W/SCKT datasheet.pdf