Vishay/BCcomponents BFC237536122
BFC237536122 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237536122
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237536122.pdf
Availability of BFC237536122
QUANTITY
BFC237536122 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237536122
Internal Part NumberEIS-BFC237536122
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237536122
Related LinksBFC237, BFC237536122 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237536122 Details Description
Related parts for BFC237536122
IC 8MHZ Z8500 SCC 44-PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 35A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
LED PLAT DRAGON COOL WHITE 2SMD datasheet.pdf
RFID HTAG 128BIT MEM 3XSON datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP SLOW datasheet.pdf
CONN RECEPT HOUSING 3POS 2MM datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 2.9A 47 MOHM TH datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS WALL MNT PIN datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Through Hole Solder datasheet.pdf