Vishay/BCcomponents BFC237536122
BFC237536122 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237536122
Brief Description
CAP FILM 1.2NF 5% 1600VDC RAD
Datasheet Download
BFC237536122.pdf
Availability of BFC237536122
QUANTITY
BFC237536122 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237536122
Internal Part NumberEIS-BFC237536122
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package800
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC500V
Voltage Rating - DC1600V (1.6kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.236" W (18.50mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237536122
Related LinksBFC237, BFC237536122 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237536122 Details Description
Related parts for BFC237536122
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.02A 15V datasheet.pdf
IC FILTR BUILDNG BLK QUAD 28SSOP datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 278A SP4 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
FREQ SYNTH 6570MHZ TO 6589MHZ datasheet.pdf
XCEDE LEFT 4PVH 6COL datasheet.pdf
IC PC MAIN CLOCK CK505 56-SSOP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 36V 600W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 21G M31 datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf