Vishay/BCcomponents BFC237540153
BFC237540153 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237540153
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 15NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237540153.pdf
Availability of BFC237540153
QUANTITY
BFC237540153 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237540153
Internal Part NumberEIS-BFC237540153
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package450
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.015µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.413" W (30.00mm x 10.50mm)
Height - Seated (Max)0.925" (23.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237540153
Related LinksBFC237, BFC237540153 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237540153 Details Description
Related parts for BFC237540153
VARISTOR 61.2V 250A DISC 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EYELET datasheet.pdf
CARD RACK 5.25X10.25X9 SNAP-IN datasheet.pdf
IC FPGA 232 I/O 324CSPBGA datasheet.pdf
IC OPAMP LIMITING 16QFN datasheet.pdf
IC BATT CHARGE LI-ION/POL 24VQFN datasheet.pdf
RES SMD 45.3K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR PRES 15PSIA 0-100MV DIP datasheet.pdf
TOOL REMOVAL SET 12/16/20 GA datasheet.pdf
CONN PIN SPLICE ALUMINUM datasheet.pdf
WP-CN BRASS PG36 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10K OHM 1% 200W datasheet.pdf