Vishay/BCcomponents BFC237540203
BFC237540203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237540203
Brief Description
CAP FILM 20NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237540203.pdf
Availability of BFC237540203
QUANTITY
BFC237540203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237540203
Internal Part NumberEIS-BFC237540203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package350
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.492" W (30.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)