Vishay/BCcomponents BFC237540432
BFC237540432 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237540432
Brief Description
CAP FILM 4.3NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237540432.pdf
Availability of BFC237540432
QUANTITY
BFC237540432 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237540432
Internal Part NumberEIS-BFC237540432
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package750
PackagingBulk
Capacitance4300pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.256" W (26.00mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max)0.768" (19.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237540432
Related LinksBFC237, BFC237540432 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237540432 Details Description
Related parts for BFC237540432
RES SMD 19.6KOHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN SOCKET RCPT .026-.033 30AU datasheet.pdf
Connector Receptacle 31 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN ADAPT PLUG TO JACK SMA datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 11POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 250 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf