Vishay/BCcomponents BFC237541161
BFC237541161 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237541161
Brief Description
CAP FILM 160PF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237541161.pdf
Availability of BFC237541161
QUANTITY
BFC237541161 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237541161
Internal Part NumberEIS-BFC237541161
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance160pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237541161
Related LinksBFC237, BFC237541161 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237541161 Details Description
Related parts for BFC237541161
RES SMD 56K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V NP0 1825 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX QUAD 1:2 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 511 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
FOR DP-100 FRONT PROTECT COVER datasheet.pdf
IC MOSFET DRIVER 8-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 60V 3A SMC datasheet.pdf