Vishay/BCcomponents MCS04020D2492BE100
MCS04020D2492BE100 picture photo
Mfg. Part Number
MCS04020D2492BE100
Brief Description
RES SMD 24.9KOHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCS04020D2492BE100.pdf
Availability of MCS04020D2492BE100
QUANTITY
MCS04020D2492BE100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCS04020D2492BE100
Internal Part NumberEIS-MCS04020D2492BE100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
Features-
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.015" (0.37mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCS04020D2492BE100
Related LinksMCS04020D, MCS04020D2492BE100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MCS04020D2492BE100 Details Description
Related parts for MCS04020D2492BE100
Connector Header 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 56PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN RECEPT 8POS 20AWG MTA156 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
MOUNT CIRCULAR TO5 0.010" datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 20POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 2W +/-24VOUT SMD datasheet.pdf
RES 422K OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.15A 6WSON datasheet.pdf