Vishay/BCcomponents BFC237541203
BFC237541203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237541203
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 20NF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237541203.pdf
Availability of BFC237541203
QUANTITY
BFC237541203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237541203
Internal Part NumberEIS-BFC237541203
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package350
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.181" L x 0.492" W (30.00mm x 12.50mm)
Height - Seated (Max)1.004" (25.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237541203
Related LinksBFC237, BFC237541203 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237541203 Details Description
Related parts for BFC237541203
IC SUPERVISOR CPU 32K EE 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS .156 18AWG GOLD datasheet.pdf
LED COOL WHITE CLEAR 5MM RND T/H datasheet.pdf
CONN HEADER BRD/BRD .5MM 100POS datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
LED COOL WHITE 0402 SMD datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG TRIAX PIN SLDER datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X35MM R-TAB datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE VER datasheet.pdf
CRYSTAL 26.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
FERRULE OUTER HSSDC PL datasheet.pdf
OSC MEMS 125.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf