Vishay/BCcomponents BFC237541511
BFC237541511 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237541511
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 510PF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237541511.pdf
Availability of BFC237541511
QUANTITY
BFC237541511 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237541511
Internal Part NumberEIS-BFC237541511
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingBulk
Capacitance510pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.571" (14.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237541511
Related LinksBFC237, BFC237541511 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237541511 Details Description
Related parts for BFC237541511
IC OPAMP GP 3MHZ 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 130UH 250MA 5.45 OHM datasheet.pdf
TRANS PNP 120V 0.6A TO-92 datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 2:2 2GHZ 24VFQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 7 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
CAP ALUM 0.1UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
RES 450.1K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 150V 20% 10KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
CAP TANT 150.UF 4.0V SMD datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:3 40MHZ datasheet.pdf