Vishay/BCcomponents BFC237543431
BFC237543431 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237543431
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 430PF 3.5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237543431.pdf
Availability of BFC237543431
QUANTITY
BFC237543431 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237543431
Internal Part NumberEIS-BFC237543431
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance430pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.217" W (18.50mm x 5.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237543431
Related LinksBFC237, BFC237543431 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237543431 Details Description
Related parts for BFC237543431
IC VOICE REC/PLAY 16MIN 28-SOIC datasheet.pdf
IC RS232 3V5.5V DRVR ESD 20TSSOP datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ/3.3V 225MA 8SOIC datasheet.pdf
IC FPGA 158 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWY 12POS SLG .100 datasheet.pdf
RES SMD 2.1 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 25V X8R 1206 datasheet.pdf
CONN HSNG RCPT IN-LINE 2POS SKT datasheet.pdf
CLAMP BEAM 1/8"-1/4" FLANGE datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 300MW SOT23 datasheet.pdf