Littelfuse 0437.750WR
0437.750WR picture photo
Mfg. Part Number
0437.750WR
Brief Description
FUSE BOARD MOUNT 750MA 63VAC/VDC
Datasheet Download
0437.750WR.pdf
Availability of 0437.750WR
QUANTITY
0437.750WR Order Process
Ship out your order
Specifications of 0437.750WR
Internal Part NumberEIS-0437.750WR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFuseology - Introduction to Fuses
Featured Product437 Series
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyFuses
Series437
PackagingTape & Reel (TR)
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating750mA
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC63V
Response TimeFast
Package / Case1206 (3216 Metric)
Mounting TypeSurface Mount
Breaking Capacity @ Rated Voltage50A
Melting I²t0.064
ApprovalsCSA, UR
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Color-
Size / Dimension0.126" L x 0.064" W x 0.032" H (3.20mm x 1.63mm x 0.82mm)
DC Cold Resistance0.665 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)0437.750WR
Related Links0437., 0437.750WR Datasheet, Littelfuse Distributor
0437.750WR Details Description
Related parts for 0437.750WR
IC POT DGTL 10K 64 TAPS 8-DIP datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 18AWG WHITE 100' datasheet.pdf
IC ENCORE XP MCU FLASH 4K 20DIP datasheet.pdf
PATCHCORD SGL 3COND BLACK 8FT datasheet.pdf
CARDEDGE 50POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
BASIC SWITCH datasheet.pdf
RCPT DUMMY SHELL SIZE 23 CADMIUM datasheet.pdf
CA,XG,MTRJ-SC datasheet.pdf
CONN CABLE CLAMP SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
CONN HEADER LOW-PRO 10POS 30AU datasheet.pdf