Vishay/BCcomponents BFC237546222
BFC237546222 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237546222
Brief Description
CAP FILM 2.2NF 5% 2000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237546222.pdf
Availability of BFC237546222
QUANTITY
BFC237546222 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237546222
Internal Part NumberEIS-BFC237546222
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesVoltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
SeriesKP/MKP 375
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC600V
Voltage Rating - DC2000V (2kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.728" L x 0.335" W (18.50mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.630" (16.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237546222
Related LinksBFC237, BFC237546222 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237546222 Details Description
Related parts for BFC237546222
CONN PC PIN CIRC .094DIA TINLEAD datasheet.pdf
IC PROM PROG C-TEMP 3.3V 8-DIP datasheet.pdf
OSC XO 30.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 117 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 72.3K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD .050" 105POS SMD datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CAP TRIM 3.5-40PF 100V THRU HOLE datasheet.pdf
ATTENUATOR 14 DB DC 12.4GHZ datasheet.pdf