Kingbright APA1606SURCK
APA1606SURCK picture photo
Mfg. Part Number
APA1606SURCK
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED CLEAR 2SMD R/A
Datasheet Download
APA1606SURCK.pdf
Availability of APA1606SURCK
QUANTITY
APA1606SURCK Order Process
Ship out your order
Specifications of APA1606SURCK
Internal Part NumberEIS-APA1606SURCK
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelAPA1606x.sldprtAPA1606x.proAPA1606x.igsAPA1606x.stp
Standard Package2,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
ColorRed
Lens ColorColorless
Lens TransparencyClear
Millicandela Rating220mcd
Lens Style/SizeRectangle with Flat Top, 1.20mm x 0.60mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)1.95V
Current - Test20mA
Viewing Angle110°
Mounting TypeSurface Mount, Right Angle
Wavelength - Dominant630nm
Wavelength - Peak645nm
Features-
Package / Case2-SMD, No Lead
Supplier Device PackageChip LED
Size / Dimension1.60mm L x 1.20mm W
Height (Max)0.60mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)APA1606SURCK
Related LinksAPA160, APA1606SURCK Datasheet, Kingbright Distributor
APA1606SURCK Details Description
Related parts for APA1606SURCK
OPTOISO 5.3KV DARL W/BASE 6DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .125 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 8MHZ 14SOIC datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 64KB FLASH 100TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
IC CTRLR SUPER I/O LPC 128MQFP datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.8V 4-USP datasheet.pdf