Vishay/BCcomponents BFC237662104
BFC237662104 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237662104
Brief Description
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237662104.pdf
Availability of BFC237662104
QUANTITY
BFC237662104 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237662104
Internal Part NumberEIS-BFC237662104
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.1µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237662104
Related LinksBFC237, BFC237662104 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237662104 Details Description
Related parts for BFC237662104
IDC CABLE - MSC10K/MC10G/MCF10K datasheet.pdf
CONN HEADER 92POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
ADAPTER HDMI A M TO DVI-D 24+1/M datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 12KB FLASH 28SOIC datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 31POS PIN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR PUSH-PULL datasheet.pdf
CONN TERM BLK HINGED CVR 32POS datasheet.pdf