Vishay/BCcomponents BFC237663303
BFC237663303 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237663303
Brief Description
CAP FILM 30NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237663303.pdf
Availability of BFC237663303
QUANTITY
BFC237663303 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237663303
Internal Part NumberEIS-BFC237663303
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.03µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237663303
Related LinksBFC237, BFC237663303 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237663303 Details Description
Related parts for BFC237663303
IC DUAL 10-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
IC COMPARATOR QUAD W/REF 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
SW DIP 4POS SIDE HALF PITCH SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS INLINE W/SKT R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS WIRE-WIRE datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES NETWORK 2 RES 2K OHM 1505 datasheet.pdf