Vishay/BCcomponents BFC237665243
BFC237665243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237665243
Brief Description
CAP FILM 24NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237665243.pdf
Availability of BFC237665243
QUANTITY
BFC237665243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237665243
Internal Part NumberEIS-BFC237665243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237665243
Related LinksBFC237, BFC237665243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237665243 Details Description
Related parts for BFC237665243
OPTOISO 5.3KV TRANS W/BASE 6DIP datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 7/16 5V datasheet.pdf
IC OPAMP GP 22MHZ RRO SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 300PF 14KV R7 DISK datasheet.pdf
RES 127K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.562 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 13.9446K OHM 3/4W 2512 datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 80KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CRYSTAL 37.400 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf