Vishay/Dale RWR81N1R54FRB12
RWR81N1R54FRB12 picture photo
Mfg. Part Number
RWR81N1R54FRB12
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.54 OHM 1W 1% WW AXIAL
Datasheet Download
RWR81N1R54FRB12.pdf
Availability of RWR81N1R54FRB12
QUANTITY
RWR81N1R54FRB12 Order Process
Ship out your order
Specifications of RWR81N1R54FRB12
Internal Part NumberEIS-RWR81N1R54FRB12
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39007, RWR81N
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.54
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionWirewound
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.085" Dia x 0.250" L (2.16mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RWR81N1R54FRB12
Related LinksRWR81N1, RWR81N1R54FRB12 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RWR81N1R54FRB12 Details Description
Related parts for RWR81N1R54FRB12
BATTERY PACK NICAD 12.0V 2400MAH datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 3.9K OHM 8SIP datasheet.pdf
FIXED IND 100UH 217MA 4.099 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 8GBIT 216FBGA datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .100 30POS datasheet.pdf