Vishay/BCcomponents BFC237666752
BFC237666752 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237666752
Brief Description
CAP FILM 7.5NF 3.5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237666752.pdf
Availability of BFC237666752
QUANTITY
BFC237666752 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237666752
Internal Part NumberEIS-BFC237666752
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance7500pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237666752
Related LinksBFC237, BFC237666752 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237666752 Details Description
Related parts for BFC237666752
IC ADC 12BIT SRL T/H LP 8-SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 3.3K OHM 0606 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 35KHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
EVAL KIT XAI AUDIO INTERFACE datasheet.pdf
COMBATSTICK datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LMZF 5/24/135 3.5SW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .156" datasheet.pdf