Vishay/Dale RNC50H1762BSRSL
RNC50H1762BSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC50H1762BSRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 17.6K OHM 1/10W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC50H1762BSRSL.pdf
Availability of RNC50H1762BSRSL
QUANTITY
RNC50H1762BSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC50H1762BSRSL
Internal Part NumberEIS-RNC50H1762BSRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/07, RNC50
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.070" Dia x 0.150" L (1.78mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC50H1762BSRSL
Related LinksRNC50H1, RNC50H1762BSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC50H1762BSRSL Details Description
Related parts for RNC50H1762BSRSL
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW DO35 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 100MA 20 OHM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 50V S2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 38.3 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BOX PBT GRAY 19.21"L X 11.89"W datasheet.pdf
NETWORK HUB/SWITCH BRACKET datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
IC MMIC AMP VCO BUFFER 24-QFN datasheet.pdf
CAP FILM 0.01UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf