Vishay/BCcomponents BFC237668273
BFC237668273 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237668273
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 27NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237668273.pdf
Availability of BFC237668273
QUANTITY
BFC237668273 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237668273
Internal Part NumberEIS-BFC237668273
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237668273
Related LinksBFC237, BFC237668273 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237668273 Details Description
Related parts for BFC237668273
CONN SPADE FLANG 16-22 AWG #8 datasheet.pdf
CONN RECPT 11POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 650V 12A I2PAK datasheet.pdf
RES 115K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 65PF 400VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CBL ASSY 4POS PLUG-WIRE 5M datasheet.pdf
CONN AC INLET 2.8MM TAB FLNG MNT datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 500MW DO213AB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT SKT datasheet.pdf