Vishay/BCcomponents BFC237679203
BFC237679203 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237679203
Brief Description
CAP FILM 20NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237679203.pdf
Availability of BFC237679203
QUANTITY
BFC237679203 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237679203
Internal Part NumberEIS-BFC237679203
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance0.02µF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.335" W (26.00mm x 8.50mm)
Height - Seated (Max)0.709" (18.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)