Vishay/BCcomponents BFC237679472
BFC237679472 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237679472
Brief Description
CAP FILM 4.7NF 3.5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237679472.pdf
Availability of BFC237679472
QUANTITY
BFC237679472 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237679472
Internal Part NumberEIS-BFC237679472
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesKP/MMKP 376
PackagingBulk
Capacitance4700pF
Tolerance±3.5%
Voltage Rating - AC400V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237679472
Related LinksBFC237, BFC237679472 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237679472 Details Description
Related parts for BFC237679472
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW 0.5A SOT23-5 datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 3MSPS TSOT23-6 datasheet.pdf
IC RCVR HDMI DUAL PORT 144-TQFP datasheet.pdf
MODULE INTERFACE 10BASE-T SMD datasheet.pdf
RES 562 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE CONN 4POLE datasheet.pdf
LAMP INCAND S-8 BAYONET 28V 10PK datasheet.pdf
PREMO-FLEX 1.25 JMPR LGT 102 TYP datasheet.pdf
750 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
CAP CER 15PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf