Vishay/BCcomponents BFC237862333
BFC237862333 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237862333
Brief Description
CAP FILM 33NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237862333.pdf
Availability of BFC237862333
QUANTITY
BFC237862333 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237862333
Internal Part NumberEIS-BFC237862333
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.033µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)