Vishay/BCcomponents BFC237864183
BFC237864183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237864183
Brief Description
CAP FILM 18NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237864183.pdf
Availability of BFC237864183
QUANTITY
BFC237864183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237864183
Internal Part NumberEIS-BFC237864183
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237864183
Related LinksBFC237, BFC237864183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237864183 Details Description
Related parts for BFC237864183
SENSOR 300PSI M20-1.5 6G .5-4.5V datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 10 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 68 OHM 5% 50W datasheet.pdf
GSP2 APPLIANCE INLET 15A 70 datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 100MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CABLE ASSEM UFL-UFL 1000MM 0.81 datasheet.pdf
TVS DIODE 1VWM SOD523 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS WALL MNT SKT datasheet.pdf