Vishay/BCcomponents BFC237864183
BFC237864183 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237864183
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 18NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237864183.pdf
Availability of BFC237864183
QUANTITY
BFC237864183 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237864183
Internal Part NumberEIS-BFC237864183
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237864183
Related LinksBFC237, BFC237864183 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237864183 Details Description
Related parts for BFC237864183
IC OPAMP JFET 5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
IC LEVEL SHIFTER 5CH 24VQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
FUSE MOD 60A 700V BLADE datasheet.pdf
RES 350 OHM .3W 1% RADIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
EXPANSION KIT DISPLAY 4.3 INCH datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf