Vishay/BCcomponents BFC237864334
BFC237864334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237864334
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237864334.pdf
Availability of BFC237864334
QUANTITY
BFC237864334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237864334
Internal Part NumberEIS-BFC237864334
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237864334
Related LinksBFC237, BFC237864334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237864334 Details Description
Related parts for BFC237864334
IC REG LDO 5V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 32V 0.2A SST3 datasheet.pdf
RES SMD 121K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SOCKET 6 POINT 22MM datasheet.pdf
BOARD EVAL LTC6990 datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG ORANGE 100' datasheet.pdf
CONN STR PCB PLUG COAX PIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 357 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FAN AXIAL 50X15MM 12VDC datasheet.pdf
IC REG BUCK SYNC 5A 20WLCSP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS SKT datasheet.pdf