Vishay/BCcomponents BFC237864334
BFC237864334 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237864334
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 330NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237864334.pdf
Availability of BFC237864334
QUANTITY
BFC237864334 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237864334
Internal Part NumberEIS-BFC237864334
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237864334
Related LinksBFC237, BFC237864334 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237864334 Details Description
Related parts for BFC237864334
RELAY REED DPST 500MA 12V datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 1A 6LLP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 562 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC MEMS 80.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf
LED GREEN 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 700MA 348 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
QPro Virtex 2.5V QML High-Reliability FPGAs IC datasheet.pdf