Vishay/BCcomponents BFC237864394
BFC237864394 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237864394
Brief Description
CAP FILM 390NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237864394.pdf
Availability of BFC237864394
QUANTITY
BFC237864394 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237864394
Internal Part NumberEIS-BFC237864394
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package200
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.220" L x 0.433" W (31.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.827" (21.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237864394
Related LinksBFC237, BFC237864394 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237864394 Details Description
Related parts for BFC237864394
DIODE GEN PURP 200V 40A DO203AB datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 0.3A SYNC 10MLF datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC DGTL PHASE-LOCKED LOOP 16SOIC datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 4A TO-PMOD-7 datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG SLATE 100' datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Socket 98 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf