Vishay/BCcomponents BFC237865913
BFC237865913 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237865913
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 91NF 5% 630VDC RAD
Datasheet Download
BFC237865913.pdf
Availability of BFC237865913
QUANTITY
BFC237865913 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237865913
Internal Part NumberEIS-BFC237865913
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.091µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237865913
Related LinksBFC237, BFC237865913 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237865913 Details Description
Related parts for BFC237865913
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC FLASH 16GBIT 56BGA datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 7.5V 10W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
LED CLA1B COOL WHT 75CRI 4PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 642 OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LIION 15DSBGA datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 14POS GOLD datasheet.pdf