Recom Power RGZ-121509D/H
RGZ-121509D/H picture photo
Mfg. Part Number
RGZ-121509D/H
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
DC/DC CONVERTER 15V -9V 2W
Datasheet Download
RGZ-121509D/H.pdf
Availability of RGZ-121509D/H
QUANTITY
RGZ-121509D/H Order Process
Ship out your order
Specifications of RGZ-121509D/H
Internal Part NumberEIS-RGZ-121509D/H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh-isolation DC/DC Converters in Medical and IGBT Application
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE RGZ
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)10.8V
Voltage - Input (Max)13.2V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-9V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)66mA, 111mA
Power (Watts) - Manufacture Series2W
Voltage - Isolation4kV (4000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case14-DIP Module (6 Leads)
Size / Dimension0.78" L x 0.39" W x 0.28" H (19.9mm x 10.0mm x 7.1mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency-
Power (Watts) - Max2W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RGZ-121509D/H
Related LinksRGZ-12, RGZ-121509D/H Datasheet, Recom Power Distributor
RGZ-121509D/H Details Description
Related parts for RGZ-121509D/H
CONN RCPT WATERPROOF 5POS FMALE datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RETAINER CLIP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 10POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
RES SMD 130K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CONN BNC JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf