Vishay/BCcomponents BFC237872243
BFC237872243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237872243
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 24NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237872243.pdf
Availability of BFC237872243
QUANTITY
BFC237872243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237872243
Internal Part NumberEIS-BFC237872243
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package600
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.610" (15.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237872243
Related LinksBFC237, BFC237872243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237872243 Details Description
Related parts for BFC237872243
TORX KEY WING HANDLE T15 3.15" datasheet.pdf
Connector Receptacle 50 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 12V datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS SKT datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 28V 600W datasheet.pdf