Vishay/BCcomponents BFC237874302
BFC237874302 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237874302
Brief Description
CAP FILM 3NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237874302.pdf
Availability of BFC237874302
QUANTITY
BFC237874302 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237874302
Internal Part NumberEIS-BFC237874302
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,000
SeriesMKP/MKP378
PackagingBulk
Capacitance3000pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.433" (11.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237874302
Related LinksBFC237, BFC237874302 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237874302 Details Description
Related parts for BFC237874302
ICL 10 OHM 20% 5A 16MM datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.25% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 470PF 500V X7R 1808 datasheet.pdf
IC PWR SUPPLY MULT-OUTPUT 48TQFN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 25MA 800 MOHM datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 100V X7R 1206 datasheet.pdf