Vishay/BCcomponents BFC237875243
BFC237875243 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237875243
Brief Description
CAP FILM 24NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237875243.pdf
Availability of BFC237875243
QUANTITY
BFC237875243 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237875243
Internal Part NumberEIS-BFC237875243
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package550
SeriesMKP/MKP378
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.024µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.236" W (26.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237875243
Related LinksBFC237, BFC237875243 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237875243 Details Description
Related parts for BFC237875243
CAP CER 1PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
HEADER OPEN TURRETT .900 50POS datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 1611 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
RES SMD 0.008 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CUT & POLISH DISC 8X3/4" A MED datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SRL 1.6G 2CH 292BGA datasheet.pdf
UPS SMART ONLINE RACKMOUNT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
SAC-5P- 2 0-28R/FR SCO RAIL datasheet.pdf
HD 38999 73C 73#23 PIN RECP datasheet.pdf
1200UF 100V 35X54 85C ST datasheet.pdf