Vishay/BCcomponents BFC237875682
BFC237875682 picture photo
Mfg. Part Number
BFC237875682
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 6.8NF 5% 1000VDC RAD
Datasheet Download
BFC237875682.pdf
Availability of BFC237875682
QUANTITY
BFC237875682 Order Process
Ship out your order
Specifications of BFC237875682
Internal Part NumberEIS-BFC237875682
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Mfg Application NotesSoldering Guidelines Appl Note
Voltage Proof Test Appl Note
Standard Package1,100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP/MKP378
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC300V
Voltage Rating - DC1000V (1kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.689" L x 0.197" W (17.50mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max)0.728" (18.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsHigh Pulse, DV/DT
FeaturesLong Life
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)BFC237875682
Related LinksBFC237, BFC237875682 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
BFC237875682 Details Description
Related parts for BFC237875682
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
LCD GRAPHIC DISPL 122X32 BLU/WHT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .125 SLD datasheet.pdf
CLAMP METER 1000AC W/FREQUENCY datasheet.pdf
5027 TFFC STAR K2 MODULE GREEN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 11POS SKT datasheet.pdf
SERIAL CNVRTR UNIT IRON MOTOR datasheet.pdf
Connector Receptacle 33 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
GIG-ARR 13MM PLUG ASSY datasheet.pdf